Porównanie wykonania systemu

 

System Kablowy

 

vs.

 

System Bezprzewodowy

 

Od kiedy opracowano pierwszy system inteligentnego domu, trwa spór o to, które rozwiązanie jest lepsze: system kablowy czy bezprzewodowy?
Napisano wiele artykułów na temat zawodności systemów bezprzewodowych i niezliczonych kilometrów kabli, wymaganych do podłączenia systemów kablowych. Walka na argumenty trwa i nabiera tempa, również w związku z nadchodzącym nowym standardem technologicznym ”Internet of Things”. Materiały prasowe są pełne rewelacji i założeń co do przydatności i wyższości jednego lub drugiego rozwiązania.
Autorzy tych artykułów koncentrują się na akcentowaniu najbardziej właściwych dla siebie treści, w zależności od podmiotu zlecającego jego napisanie. Nie jest to przecież żadna tajemnica, że z reguły są to artykuły sponsorowane, gdzie firmy płacą za określone informacje mające się w nich znaleźć. Atrakcyjność przedstawianego rozwiązania jest w prost proporcjonalna do ceny samego artykułu!
Jak to mawiał klasyk: "Taki mamy klimat..."

To właśnie dlatego postanowiliśmy z tematem zmierzyć się na zimno, bez owijania w bawełnę, przedstawiając nagie, rzeczywiste fakty i szczegółowe wyliczenia!
Obecnie wiele firm branżowych i deweloperów zachęca klientów do kupowania mieszkań oraz domów z systemami bezprzewodowymi. Systemy bezprzewodowe działają w oparciu o technologię radiową, czyli taką - gdzie wszystkie urządzenia i elementy wyposażenia oraz instalacje, posiadają moduły sterujące w formie mikro nadajników i odbiorników, schowane w puszkach elektrycznych. Moduły sterujące komunikują się ze sobą poprzez fale radiowe, które mogą wzajemnie zakłócać się z innymi urządzeniami, takimi jak: telefony komórkowe, piloty do bram, access pointy WiFi i inne urządzenia w sieci funkcjonujące z wykorzystaniem fal radiowych. Do tego w systemach bezprzewodowych, znajdują się dodatkowe urządzenia sterujące, w postaci modułów zarządzających zaawansowaną automatyką, znacząco zwiększając ilość elementów samego systemu bezprzewodowego.
W systemach bazujących na rozwiązaniach kablowych, nie stosuje się nadajników i odbiorników, tylko podłącza się moduły zarządzające (znajdujące się w rozdzielni ) do uprzednio przygotowanego okablowania. W konkretnym przypadku: Systemu Inteligentnego Domu DEIMIC ONE, nie stosuje się żadnych nadzwyczajnych czy nietypowych kabli. Całe okablowanie zbudowane jest na bazie standardowych kabli elektrycznych (ułożonych po prostu w inny sposób ) i kabli typu ”skrętka komputerowa” UTP (jeden z najtańszych kabli elektrycznych ), sprowadzonych do rozdzielni. Tak zbudowany szkielet w postaci okablowania, daje gwarancje jakości i niezawodności komunikacji, ze wszystkimi elementami wyposażenia, urządzeniami i instalacjami którymi chcemy sterować.

System bezprzewodowy

 

System kablowy

 
Aby najlepiej zobrazować różnicę pomiędzy systemem kablowym i bezprzewodowym, przeprowadzimy symulację porównawczą na bazie przykładowej posesji: dom ok. 110 m2, z nowoczesnym oświetleniem LED-owym, z gniazdkami sterowalnymi, ogrzewaniem podłogowym, garażem, roletami, zraszaczami ogrodowymi, oświetlonym podjazdem, bramą wjazdową i systemem alarmowym.

Reasumując; mamy przykładowy dom, z określonym wyposażeniem i instalacjami, sterowany przez system inteligentnego domu. Zakładamy, że system zarządza domem z pełną gamę możliwości i funkcji w następujących elementach:
- sterowanie oświetleniem w domu i ogrodzie         
- sterowanie oświetleniem LED-owym ze zmianą jasności 
- sterowanie gniazdami                   
- sterowanie czujnikami ruchu              
- sterowanie alarmem                    
- sterowanie roletami             
- sterowanie ogrzewaniem                 
- sterowanie bramami: wjazdowa, garażowa,      
- sterowanie zraszaczami ogrodowymi

- sterowanie mobilne za pomocą smartfona i tabletu
- sterowanie przez standardowe włączniki           
- 18
- 4 paski LED-owe
- 2 gniazda
- 6 czujników
- tak
- 5 rolet / żaluzji
- 4 stref grzewczych
- 2 bramy
- 3 sekcji

- aplikacja sterująca
- 50 przycisków

Szczegółowe porównanie rozwiązania kablowego i bezprzewodowego, z wykazem elementów składowych i zagrożeń wpływających na prawidłowe funkcjonowanie systemu.

 
System Inteligentnego Domu
SYSTEM BEZPRZEWODOWY
SYSTEM KABLOWY
Ilość elementów
składających się na cały system
Moduł centralny - 1 szt.

Mikro nadajnik / odbiornik rolet - 5 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik oświetlenie - 18 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik 4xLEDy - 1 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik 2x bramy - 1 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik 2x zraszacze - 2 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik gniazdka - 2 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik włączniki - ok. 10 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik alarmu - 1 szt.

RAZEM: ok. 39 szt. różnych modułów i urządzeń

DEIMIC ONE MASTER - 1 szt.
Dodatkowe komponenty
wchodzące w skład systemu
Czujnik ruchu - 6 szt.
Sterownik temperatury -4 szt.
Czujnik ruchu - 6 szt.
Czujnik temperatury - 4 szt.
Zakłócenia wpływające
na działanie systemu
Pasma i sieci radiowe zakłócające pracę urządzeń:
- szerokopasmowe sieci LTE
- sieci GSM
- pasma radiowe służb państwowych
- pasma radiowe wojskowe
- pasma radiowe lotnicze
- mikrofalówka
- telefony komórkowe
- rutery bezprzewodowe i access pointy WiFi
- zakodowane pasma EPG
- pasma uplink i downlink operatorów cyfrowych
BRAK
Materiały blokujące
i zakłócające pracę systemu
Metal - 90% do 100%
Beton z prętami zbrojeniowymi - 50% do 80%
Szkło utwardzone - 40% do 70%
Cegła - 20% do 40%
BRAK
Ilość urządzeń narażonych
na awarię w ramach systemu
ok. 39 szt. 1 szt.
Cena systemu Wiodący system bezprzewodowy - ok. 18.780 zł

Cena Systemu obliczona na podstawie aktualnych cenników
dostępnych w sieci.


System nawet dwukrotnie tańszy!

Cena Systemu DEIMIC ONE Box
zgodna z aktualną ofertą.

Zakłócenia i blokady sygnału radiowego wynikające z ww. czynników (zakłócenia wpływające na działanie systemu ) znacząco wpływają na jego funkcjonowanie i uniemożliwiają właściwą komunikację. Firmy oferujące systemy bezprzewodowe to bagatelizują, informując klientów, że ich systemy działają na zasadach sieci typu: Mesh. Działanie takiej sieci, tylko w teorii likwiduje problem z przenikaniem sygnału radiowego przez różne materiały. Biorąc pod uwagę ilość zakłóceń, materiałów blokujących i zniekształcających sygnał radiowy oraz fakt, że tych systemów w jednym budynku może być kilka czy nawet kilkanaście - skuteczność tych rozwiązań jest bardzo daleka od ideału!
Systemy bezprzewodowe po prostu nie funkcjonują dobrze i dlatego większość państw zachodnich, cały Bliski Wschód, Zatoka Perska, Azja, obie Ameryki, Afryka i Australia, skłaniają się do korzystania z (dających gwarancje działania i niezawodności ) systemów kablowych!
To właśnie dlatego inżynierowie i automatycy firmy DEIMIC, od samego początku projektowali system na bazie rozwiązania kablowego.
Kolejny mit, często stosowany w marketingu firm sprzedający rozwiązania bezprzewodowe, to kilometry bardzo drogiego okablowania.

Przykładowe cytaty:

Umożliwia bezinwazyjną instalację. Już nie musisz kłaść setek metrów czy kilometrów kabli.

Nowoczesne technologie sprawiły, że dom inteligentny nie wymaga już tak skomplikowanego okablowania. Wykonanie inteligentnych instalacji najczęściej kojarzy się z prowadzeniem w domu kilometrów przewodów
.

Na przykładzie domu pokazowego, przedstawimy szczegółowe różnice w okablowaniu stosowanym obecnie jako standardowe, w odniesieniu do okablowania pod instalacje systemu DEIMIC ONE.
W większości materiałów dostępnych w sieci i u innych producentów systemów kablowych, można znaleźć informację na temat różnicy kosztów związanych z okablowaniem standardowym i inteligentnym. Do systemu DEIMIC ONE stosujemy okablowanie strukturalne zgodne z topologią (opis konfiguracji sieci ) od strony logicznej (przepływ informacji ) i fizycznej (przebieg połączeń kablowych ) w układzie gwiaździstym. Takie rozwiązanie zapewnia poprowadzenie osobnego kanału (kabla ) od każdego elementu wyposażenie lub instalacji, bezpośrednio do szafy rozdzielczej (rozdzielnicy ), w którym zainstalowany jest moduł DEIMIC ONE Master.

Zalety układu okablowania w układzie gwiaździstym:

- uniwersalna pod względem konfiguracji usług teleinformatycznych
- łatwa w konserwacji i utrzymaniu
- odporna na uszkodzenia mechaniczne
- bardzo łatwa diagnostyka
- bardzo małe prawdopodobieństwo awarii całości systemu

Na przykładzie domu pokazowego, przygotowaliśmy szczegółową analizę i wykaz okablowania potrzebnego do zainstalowania inteligentnego systemu DEIMIC ONE.

Typy wymaganych kabli:

YDYP- 4x1,5 / YDYP- 2x2,5 / YDYP- 3x2,5 / UTP5e 100% Cu /
YDYP- 3x1,5 / UTP5e 100% Cu - żelowany / YKY- 3x1,5

Całkowity koszt kabli potrzebnych do zainstalowania systemu DEIMIC ONE w domu pokazowym to: 538,54 zł!
Szczegóły dotyczące okablowania dedykowanego dla systemów DEIMIC ONE
System Inteligentnego Domu DEIMIC ONE - to sprawdzone rozwiązanie kablowe, w 100% odporne na zakłócenia wytwarzane przez telefony komórkowe, sieci Wi-Fi oraz inne piloty. Nie generuje fal elektromagnetycznych i przede wszystkim jest niezawodny w działaniu.

Poznaj cenę systemu Deimic One
TakNie

TakNie

TakNie

TakNie

TakNie
Velux
Fakro
Inny
TakNie

TakNie
TakNie

Grzanie
Chłodzenie
TakNie

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Deimic Sp. z o.o. z siedzibą w Pigży moich danych osobowych oraz danych umieszczonych w formularzu na potrzeby przygotowania oferty handlowej.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie na moje konto poczty elektronicznej informacji handlowych wysyłanych przez Deimic Sp. z o.o. z siedzibą w Pigży w imieniu własnym.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. Inteligentny dom, budynek, mieszkanie - System Sterowania DEIMIC.
Polityka Prywatności
Graphic concept by Empire Levi Dubai © 2016