Porównanie wykonania systemu

 

System Kablowy

 

vs.

 

System Bezprzewodowy

 

Od kiedy opracowano pierwszy system inteligentnego domu, trwa spór o to, które rozwiązanie jest lepsze: system kablowy czy bezprzewodowy?
Napisano wiele artykułów na temat zawodności systemów bezprzewodowych i niezliczonych kilometrów kabli, wymaganych do podłączenia systemów kablowych. Walka na argumenty trwa i nabiera tempa, również w związku z nadchodzącym nowym standardem technologicznym ”Internet of Things”. Materiały prasowe są pełne rewelacji i założeń co do przydatności i wyższości jednego lub drugiego rozwiązania.
Autorzy tych artykułów koncentrują się na akcentowaniu najbardziej właściwych dla siebie treści, w zależności od podmiotu zlecającego jego napisanie. Nie jest to przecież żadna tajemnica, że z reguły są to artykuły sponsorowane, gdzie firmy płacą za określone informacje mające się w nich znaleźć. Atrakcyjność przedstawianego rozwiązania jest w prost proporcjonalna do ceny samego artykułu!
Jak to mawiał klasyk: "Taki mamy klimat..."

To właśnie dlatego postanowiliśmy z tematem zmierzyć się na zimno, bez owijania w bawełnę, przedstawiając nagie, rzeczywiste fakty i szczegółowe wyliczenia!
Obecnie wiele firm branżowych i deweloperów zachęca klientów do kupowania mieszkań oraz domów z systemami bezprzewodowymi. Systemy bezprzewodowe działają w oparciu o technologię radiową, czyli taką - gdzie wszystkie urządzenia i elementy wyposażenia oraz instalacje, posiadają moduły sterujące w formie mikro nadajników i odbiorników, schowane w puszkach elektrycznych. Moduły sterujące komunikują się ze sobą poprzez fale radiowe, które mogą wzajemnie zakłócać się z innymi urządzeniami, takimi jak: telefony komórkowe, piloty do bram, access pointy WiFi i inne urządzenia w sieci funkcjonujące z wykorzystaniem fal radiowych. Do tego w systemach bezprzewodowych, znajdują się dodatkowe urządzenia sterujące, w postaci modułów zarządzających zaawansowaną automatyką, znacząco zwiększając ilość elementów samego systemu bezprzewodowego.
W systemach bazujących na rozwiązaniach kablowych, nie stosuje się nadajników i odbiorników, tylko podłącza się moduły zarządzające (znajdujące się w rozdzielni ) do uprzednio przygotowanego okablowania. W konkretnym przypadku: Systemu Inteligentnego Domu DEIMIC ONE, nie stosuje się żadnych nadzwyczajnych czy nietypowych kabli. Całe okablowanie zbudowane jest na bazie standardowych kabli elektrycznych (ułożonych po prostu w inny sposób ) i kabli typu ”skrętka komputerowa” UTP (jeden z najtańszych kabli elektrycznych ), sprowadzonych do rozdzielni. Tak zbudowany szkielet w postaci okablowania, daje gwarancje jakości i niezawodności komunikacji, ze wszystkimi elementami wyposażenia, urządzeniami i instalacjami którymi chcemy sterować.

System bezprzewodowy

 

System kablowy

 
Aby najlepiej zobrazować różnicę pomiędzy systemem kablowym i bezprzewodowym, przeprowadzimy symulację porównawczą na bazie przykładowej posesji: dom ok. 110 m2, z nowoczesnym oświetleniem LED-owym, z gniazdkami sterowalnymi, ogrzewaniem podłogowym, garażem, roletami, zraszaczami ogrodowymi, oświetlonym podjazdem, bramą wjazdową i systemem alarmowym.

Reasumując; mamy przykładowy dom, z określonym wyposażeniem i instalacjami, sterowany przez system inteligentnego domu. Zakładamy, że system zarządza domem z pełną gamę możliwości i funkcji w następujących elementach:
- sterowanie oświetleniem w domu i ogrodzie         
- sterowanie oświetleniem LED-owym ze zmianą jasności 
- sterowanie gniazdami                   
- sterowanie czujnikami ruchu              
- sterowanie alarmem                    
- sterowanie roletami             
- sterowanie ogrzewaniem                 
- sterowanie bramami: wjazdowa, garażowa,      
- sterowanie zraszaczami ogrodowymi

- sterowanie mobilne za pomocą smartfona i tabletu
- sterowanie przez standardowe włączniki           
- 18
- 4 paski LED-owe
- 2 gniazda
- 6 czujników
- tak
- 5 rolet / żaluzji
- 4 stref grzewczych
- 2 bramy
- 3 sekcji

- aplikacja sterująca
- 50 przycisków

Szczegółowe porównanie rozwiązania kablowego i bezprzewodowego, z wykazem elementów składowych i zagrożeń wpływających na prawidłowe funkcjonowanie systemu.

 
System Inteligentnego Domu
SYSTEM BEZPRZEWODOWY
SYSTEM KABLOWY
Ilość elementów
składających się na cały system
Moduł centralny - 1 szt.

Mikro nadajnik / odbiornik rolet - 5 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik oświetlenie - 18 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik 4xLEDy - 1 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik 2x bramy - 1 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik 2x zraszacze - 2 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik gniazdka - 2 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik włączniki - ok. 10 szt.
Mikro nadajnik / odbiornik alarmu - 1 szt.

RAZEM: ok. 39 szt. różnych modułów i urządzeń

DEIMIC ONE MASTER - 1 szt.
Dodatkowe komponenty
wchodzące w skład systemu
Czujnik ruchu - 6 szt.
Sterownik temperatury -4 szt.
Czujnik ruchu - 6 szt.
Czujnik temperatury - 4 szt.
Zakłócenia wpływające
na działanie systemu
Pasma i sieci radiowe zakłócające pracę urządzeń:
- szerokopasmowe sieci LTE
- sieci GSM
- pasma radiowe służb państwowych
- pasma radiowe wojskowe
- pasma radiowe lotnicze
- mikrofalówka
- telefony komórkowe
- rutery bezprzewodowe i access pointy WiFi
- zakodowane pasma EPG
- pasma uplink i downlink operatorów cyfrowych
BRAK
Materiały blokujące
i zakłócające pracę systemu
Metal - 90% do 100%
Beton z prętami zbrojeniowymi - 50% do 80%
Szkło utwardzone - 40% do 70%
Cegła - 20% do 40%
BRAK
Ilość urządzeń narażonych
na awarię w ramach systemu
ok. 39 szt. 1 szt.
Cena systemu Wiodący system bezprzewodowy - ok. 18.780 zł

Cena Systemu obliczona na podstawie aktualnych cenników
dostępnych w sieci.


System nawet dwukrotnie tańszy!

Cena Systemu DEIMIC ONE Box
zgodna z aktualną ofertą.

Zakłócenia i blokady sygnału radiowego wynikające z ww. czynników (zakłócenia wpływające na działanie systemu ) znacząco wpływają na jego funkcjonowanie i uniemożliwiają właściwą komunikację. Firmy oferujące systemy bezprzewodowe to bagatelizują, informując klientów, że ich systemy działają na zasadach sieci typu: Mesh. Działanie takiej sieci, tylko w teorii likwiduje problem z przenikaniem sygnału radiowego przez różne materiały. Biorąc pod uwagę ilość zakłóceń, materiałów blokujących i zniekształcających sygnał radiowy oraz fakt, że tych systemów w jednym budynku może być kilka czy nawet kilkanaście - skuteczność tych rozwiązań jest bardzo daleka od ideału!
Systemy bezprzewodowe po prostu nie funkcjonują dobrze i dlatego większość państw zachodnich, cały Bliski Wschód, Zatoka Perska, Azja, obie Ameryki, Afryka i Australia, skłaniają się do korzystania z (dających gwarancje działania i niezawodności ) systemów kablowych!
To właśnie dlatego inżynierowie i automatycy firmy DEIMIC, od samego początku projektowali system na bazie rozwiązania kablowego.
Kolejny mit, często stosowany w marketingu firm sprzedający rozwiązania bezprzewodowe, to kilometry bardzo drogiego okablowania.

Przykładowe cytaty:

Umożliwia bezinwazyjną instalację. Już nie musisz kłaść setek metrów czy kilometrów kabli.

Nowoczesne technologie sprawiły, że dom inteligentny nie wymaga już tak skomplikowanego okablowania. Wykonanie inteligentnych instalacji najczęściej kojarzy się z prowadzeniem w domu kilometrów przewodów
.

Na przykładzie domu pokazowego, przedstawimy szczegółowe różnice w okablowaniu stosowanym obecnie jako standardowe, w odniesieniu do okablowania pod instalacje systemu DEIMIC ONE.
W większości materiałów dostępnych w sieci i u innych producentów systemów kablowych, można znaleźć informację na temat różnicy kosztów związanych z okablowaniem standardowym i inteligentnym. Do systemu DEIMIC ONE stosujemy okablowanie strukturalne zgodne z topologią (opis konfiguracji sieci ) od strony logicznej (przepływ informacji ) i fizycznej (przebieg połączeń kablowych ) w układzie gwiaździstym. Takie rozwiązanie zapewnia poprowadzenie osobnego kanału (kabla ) od każdego elementu wyposażenie lub instalacji, bezpośrednio do szafy rozdzielczej (rozdzielnicy ), w którym zainstalowany jest moduł DEIMIC ONE Master.

Zalety układu okablowania w układzie gwiaździstym:

- uniwersalna pod względem konfiguracji usług teleinformatycznych
- łatwa w konserwacji i utrzymaniu
- odporna na uszkodzenia mechaniczne
- bardzo łatwa diagnostyka
- bardzo małe prawdopodobieństwo awarii całości systemu

Na przykładzie domu pokazowego, przygotowaliśmy szczegółową analizę i wykaz okablowania potrzebnego do zainstalowania inteligentnego systemu DEIMIC ONE.

Typy wymaganych kabli:

YDYP- 4x1,5 / YDYP- 2x2,5 / YDYP- 3x2,5 / UTP5e 100% Cu /
YDYP- 3x1,5 / UTP5e 100% Cu - żelowany / YKY- 3x1,5

Całkowity koszt kabli potrzebnych do zainstalowania systemu DEIMIC ONE w domu pokazowym to: 538,54 zł!
Szczegóły dotyczące okablowania dedykowanego dla systemów DEIMIC ONE
System Inteligentnego Domu DEIMIC ONE - to sprawdzone rozwiązanie kablowe, w 100% odporne na zakłócenia wytwarzane przez telefony komórkowe, sieci Wi-Fi oraz inne piloty. Nie generuje fal elektromagnetycznych i przede wszystkim jest niezawodny w działaniu.

Poznaj cenę systemu Deimic One
TakNie

TakNie

TakNie

TakNie

TakNie
Velux
Fakro
Inny
TakNie

TakNie
TakNie

Grzanie
Chłodzenie
TakNie

Zgadzam się na przetwarzanie powyższych danych na potrzeby wykonania wyceny. Zgadzam się na kontakt przedstawiciela firmy Deimic sp. z o.o. w celu jej przedstawienia.

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. Inteligentny dom, budynek, mieszkanie - System Sterowania DEIMIC.
Polityka Prywatności
Graphic concept by Empire Levi Dubai © 2016